A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rühatka. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: rühatka. Összes bejegyzés megjelenítése

Rühatka - Olyan mint a bolhacsípés aztán mégse

A rühatkát (scabies) vagy Sarcoptes scabiei, egy atkafaj, olyasmi mint a poratka. Legalábbis olyan kicsi.
Mert a rühatka is olyan kicsi hogy szabad szemmel nem látható.
Az összes többi közül (tetvek, bolhák, poloskák) ezt a legkellemetlenebb elkapni. Mert azzal a tudattal hogy a poloskák megcsipkednek, vagy a hajamban a tetvek szaladgálnak még könnyebb élni mint azzal a tudattal hogy apró kis élősködők a bőrömben alagutakat furkálnak és ott élnek meg oda petéznek le.

Mert ugyanis a rühatka nem a bőrödön hanem a bőröd felső rétegében él. Belefúrja magát a bőrödbe

De mi az a rüh?

A rüh egy atkafaj amely állatot és embert is képes megtámadni. Több fajtája van ennek is.
Tehát az állati atka, pl a kutyából nem jön át az emberre, és fordítva is, az emberi rühatka nem támadja meg a háziállatokat. Mert az embert pl a Sarcoptes scabiei vagy Acarus siro L fajtája támadja meg.
De persze vannak olyan fajták is amik mindenevők. Tehát a kutyád is megfertőzhet és pl te is megfertőzheted a malacokat stb.
Az ember rühatkája  ( PL: Acarus siro L.) szürkésvörös kis állat, nősténye legfeljebb 0.45 mm-nyire nő meg; a bőr epidermis rétegében főleg az ujjak között, a könyök és térdhajlásban, de egyéb helyeken a vakondjáratokhoz hasonló, kissé kanyargó utakat fúr, ezeknek a járatoknak a hossza 1–2 mm és több mint 1 cm között váltakozhatik.
Maga a rühatka egy apró kis élősködő, így néz ki a mikroszkóp alatt, egy rühatka képe:
De persze a nőstény, hím is különbözően néz ki, nomeg a rühatkának is több alfaja van:
Acarus siro


Igen csúnya jószág, de mégrosszabb hogy a bőrödet rágcsálja, abból táplálkozik, a bőrődbe rakja a petéit és az ürülékét is.

A rüh szaporodása: 


Minden ilyen járat végén egy nagy kifejlődött nőstény tanyázik; négy pár rövid lába közül a két pár elülső nyeles tapadókorongban végződik. Testén levő hosszú, elálló serték miatt nem tud a szűk járatban megfordulni, minek következtében kénytelen folyton előre rágni az utat, miközben maga mögött hagyja útközben lerakódó petéit, úgyhogy a járat belseje a nőstény mögött tele van ürülékkel, különböző fejlődési stádiumban levő petével és még hátrább fiatal rühatkákkal. A hímek ritkábban kerülnek szemünk elé. Ezek kisebbek, legfeljebb 0.3 mm hosszúra nőnek meg és a harmadik párt kivéve, minden lábuk hosszú sertévé megnyúlt páros tapadókorongban végződik. A hatlábú lárvák a járatokat elhagyva, a bőr felületére vándorolnak, hol nyolclábú nymphává alakulnak át és 14 nap múlva érett egyénné fejlődnek. Egész fejlődésmenetük a petéből való kibújástól kezdve addig az időpontig, amikor a megtermékenyített nőstény ismét a bőrbe fúrja magát és ott petéket rak, körülbelül hat hét telik el. Minthogy a nőstények által lerakott peték száma mintegy 30-ra rúg s a kikelő fiatalok közül legalább 20 ismét nőstény lesz, a második nemzedék után már 400, a negyedik nemzedék után pedig már 160.000 nőstény rühatka marad vissza, így azután megérthető, hogy olyan emberek, kik nem fordítanak elég gondot tisztálkodásukra, könnyen megkaphatják az undorító rühbetegséget, mely gyorsan terjed és külsőleg bőrkiütésekben és a fertőzött helyek kóros daganataiban nyilvánul. Háziállatokon is, így a kutyákon, lovakon, sertéseken, juhokon, kecskéken és a marhákon, azonkívül nyulakon, farkasokon, rókákon szintén élősködnek rühatkák, ezek mind az ember rühatkájának változatai. Annyit tudunk, hogy az ember bőrére is átmehetnek, de rendes körülmények között ott huzamosabb ideig nem maradnak meg és mindössze legfeljebb három hétig élnek.

Felnõtteken a tenyér és a talp bõrét kihagyja, csecsemõnél azonban a vékonyabb bõr miatt az is érintett. A járatok, tapasztalatom szerint, leggyakrabban kézen, lábon, könyök felett, nemi szerven fordulnak elõ és ezek adják kétes esetben a diagnózis kulcsát. A járatokon kívül a körmök alatt is megbújnak az atkák.

Rühatka táplálkozása:

Lefúr a bőröd nedvdúsabb rétegéig, majd kb 1-2 centi hosszú járatokat csinálva. Ez azért a mikroszkopikus méretekhez viszonyítva óriási táv. Majd a bőröd hámrétegét amit kifúrt, na azt eszi meg. Az ürülékét, a petéket a járatokba rakja.


Hogyan fertőz, hogyan terjed a rühatka? :

A rühatka bárhonnan rádmehet. Elég egy kézfogás, elég egy kilincs megfogása, elég egy közös törölköző, ágynemű használata és kész a baj. De simán a szőnyegről is felszedheted, ha pl a családban valaki rühes akkor épp elég ha ő is mezítláb meg te is mezítláb közlekedsz... bőven elég ez is.
Simán tárgyakkal is fertőzhet. Sok fiatal úgy kapja el hogy részt vesz egy egyéjszakás kalandban egy rühes partnerrel. Tehát ha lefekszel egy partnerrel aki rühes akkor  tuti biztos a fertőzés! Ezért sokszor a nemi sezrvek táján kezdődik, sőt különösen kedveli a lábszárakat és a heréket is.
Itt egy kép hogy a test mely részeit szereti főként (de persze bárhol előfordulhat, de itt lesz a legtöbb:)

--> A képen látszik is hogy az ujjak között és a nemiszervek tájékán is nagyon szeret élősködni,.
SZóval nagyonis fertőző. Ha valaki a családban rühes lett akkor mindenkit kezelni kell, akkor is ha nem látszik rajta!!!



A rühatka tünetei:
A rühösséget nem mindig lehet észrevenni rögtön. Mert ahány ember annyiféle reakció rá. Mert ugye a bőr allergiás reakciót vált ki a rühek ellen, főleg az ürülékük ellen. Ez a reakció általában viszketéssel társul.
Sokszor semmit nem látni a bőrödön, de lehet hogy már dugig vagy rühatkával.
Mert elsőnek a viszketés jelentkezik meg apró kis piros pöttyök.

Tehát úgy kezdődik az egész hogy viszketsz, aztán megjelennek bolhacsípés vagy szúnyogcsípésre emlékeztető kis piros pontok, kiütések. Legalábbis általában.
Itt van pár kép milyen is az ha rühkiütések vannak rajtad:





Tehát sima kiütésnek is tűnhet a dolog, de mindegyik kiütés alatt egy rühatka lapul ha rühös vagy.
De persze vannak ennek súlyosabb változatai is:
A lenti kép egy nagyon elhanyagolt, ráadásul AIDS beteg képei akinek a rühatka okozta a bőre ily módú elváltozását, tehát AIDS betegekre a rüh különösen veszélyes!!!


De persze a sok vakarás (mert ugye erős viszketéssel jár a rühatka fertőzés) még egyéb fertőzéseket is elindíthat a bőr kivakarásával. Így néz ki egy hámló, pörkölődő bőr a rühatkától:

Vagyis a viszketés általában mindenkinék jelentkezik, sokaknál annyira viszket hogy aludni sem tudnak tőle. 
Mert ezek a dögök a melegben érzik jól magukat.  Tehát ha betakarózol akkor a meleg ágyban egy idő után nagyon nagyon elkezd viszketni tőle a bőröd. 
Ezek nemcsak a járatokban élnek, némelyek, főleg a frissen kikeltek kimásznak a bőröd felszínére majd keresnek maguknak egy helyet ahol befúrnak a bőrödbe. Ilyenkor persze jut belőlük az ágyneműre, fehérneműre, párodra meg mindenhova.
Fürdés után mikor kijössz a fürdőkádból akkor is hirtelen erős viszketést okoznak. 
Tehát a fő tünete a viszketés és a bőrön lévő elváltozások (mintha bolhacsípés lenne, de sok kicsi szétszórva), vagy vizes hólyagocskák formájában is megjelenhet. A bőrgyógyász mikroszkóppal megnézni, vagy kaparékot vesz és úgy be tudja vizsgálni hogy tényleg RÜHatka -e.

A rühatka kezelése, hogyan irtható ki a rüh?

Vedd figyelembe hogy a rühek egyre jobban immunissá válnak az írtószerek ellen. Tehát ha nem hat akkor lehet hogy te már az immunisabb, ellenállóbb fajtával találkoztál.
Az atkák igen ellenálló élősködők. De szerencsére van viszonylag hatásos ellenszere. Ha tutira biztos vagy benne hogy rühes vagy még vény nélkül kapható emulzió is van ellene. 

Ilyen rühatka irtószer pl a Novascabin emulzió is. 600Ft /üveg az ára, bármelyik gyógyszertárban beszerezhető és hatásos is.  
Na ezt a folyadékot kell a testedre kenni vattával, ecsettel vagy amid van otthon. Fürdés után a teljes testet be kell vele kenni! A fej kihagyható mert a zsírosabb fejbőrt nem szereti de súlyos esetekben ott is megjelenhet.  

Egyszer bedörzsölőd a bőrödbe, vársz 30 percet majd a szer másik felét is bedörzsölöd a bőrödbe. Utánna 14 órán keresztül nem szabad fürdened.
A szer igen büdös és maró hatású, tehát a ruháidra nehogy ráöntsd mert nekem a nadrágomba is fehér foltot mart. 
A kezelést nem szabad túlzásba vinni mert károsítja a szer a májat. 

Ezért még kb két további hetente megismételném a kezelést biztos ami biztos.

Házilagos szerek nemigen vannak rá. Pár kedves kommentelő pl viszont beszámolt róla hogy a diófalevél főzet hatásos volt neki. Régi népi elbeszélések szerint régen kénport kevertek el disznózsírban majd azzal irtották. De ez ugye mérgezéssel is járhat. Hipóval, tűzforró vízzel hiába locsolgatod a fertőzött lábadat pl, nem pusztul el tőle. :-(
Én fürödtem már hypós vízben hátha... de meg se kottyant nekik! És nem fulladnak meg, nem áznak ki a bőrből tehát mindenképp valami szer kell ellene.
De Lina nevű kommentelőnk is küldött házi szerekről tippeket, meg külföldi fórumokat amiket már többen is visszaigazoltak hogy működik. Bemásolom ide:
--------------
Sziasztok,
Nekem a leghasznosabb oldalak ezek voltak:
http://www.earthclinic.com/CURES/scabies.html
Nagyon hosszú amerikai fórum, de a jobboldalon a table of contentben rá lehet kattintani a szerekre, odavisz a link a leírást tartalmazó hozzászóláshoz
http://www.ehow.com/facts_5008255_borax-treatment-scabies.html
http://www.ehow.com/how_5628045_cure-mange-humans-borax-peroxide.html
Egyszerü leírás a bórax és hidrogénperoxid használatáról
http://www.badspiderbites.com/scabies/
Szintén amerikai fórum, vannak benne olyan ötletek, is, amit máshol nem láttam.
Ha valaki nagyon nem boldogul az angollal, szóljon, segítek.

Amiket javasolnak:
Ecet (5%-os, mindegy, hogy milyen szerintem. Én borecetet és almaecetet használtam)
Borax és hidrogénperoxid fürdö
Higított hidrogeénperoxiddal (1%) teljes testfelület lefújása
Narancsolaj
Szegfüszegolaj
Oregánóolaj
Teafaolaj
Neemolaj ( http://webshop.cosmio.hu/product.php?id_product=77) ezt egyszer próbáltam, annyira büdös volt, hogy öklendeztem töle
Eukaliptuszolaj
Kénszappan, kénkrém. Én a szappant Németországban vettem, itthon nem tudom, hol lehet beszerezni. Kénkrém: én egy német recept alapján (neten találtam) kevertettem ki gyógyszertárban. Mivel a gyógyszerésznek magától fogalma sem volt, mi az a kénes krém, no comment. (300g vazelin, 50g Sulfur precipitatum, 50g cinkoxid(nagyon jó gyulladáscsökkentö))
Ami nekem végül használt:
Minden reggel és este 10%-os kénszappannal zuhanyzás, utána 5%-os ecettel teljes testfelület (nem csak ott, ahol kiütés van!) lefújás, száradás után én sheavajjal kentem magam, de gondolom, hogy bármilyen zsíros testápoló jó. Ha gyógyszertárban cinkoxidost tudsz kikevertetni, az a legjobb szerintem, én már idáig nem jutottam, de arról jókat hallottam.

Állítólag a fokhagyma is jó, mert a börön át kipárologva is nagyon erös szaga van, amit utál a rüh, úgyhogy pár napig minden este ettem egy gerezd fokhagymát is.Szerintem fontos még az is, hogy erösítsd az immunrendszeredet. Amikor rajtam kijött, hónapok óta nem aludtam ki magam, stresszes voltam, nem ettem rendesen, és túledzettem magam. Biztos, hogy az is segített, hogy elkezdtem vitaminokat, sok zöldséget-gyümölcsot enni és kipihenni magam.Azt is olvastam, hogy érdemes alacsony szénhidráttartalmú, cukormentes diétára állni, ezt én nem próbáltam.
Üdv,

L.
------------------------------------------------------
Gyári szer a novascabin, de vannak további szerek is. De ezeket csak a gyógyszertáros tudja neked kikeverni. Ilyen emulsió pl a linimentum scabicidum is. Érdemes kéntartalmú krémet kérni ellenük mert az növeli az emulzió hatásosságát. Tehát tutibb az írtás sikere.

Tehát a rüh ellen:
- linimentum scabicid
-
Novascabin emulzió
- kéntartalmú krém
amikkel felveheted a fegyvert.
A rühellenes szerek csak az atkákat ölik meg, de a petéket nem, egy idő mulva tehát ismételendő a kezelés!! 

E blog szerzőjének a véleménye: ha egy hónapban minden hétvégén csinálsz egy kezelést (pl bekened magad novascabinnal) akkor talán megszabadulhatsz tőlük. 

Létezik már szájon át szedhető tabletta (ivermectin, Stromectol) is ellene (mert egyre gyakoribb az hogy immunisak) de sajnos ez még Magyarországon nem kapható.

Update: új szer kapható rájuk, 

INFECTOSCAB 5% krém
permethrin alapanyagú..

Tehát ha gyógyszertárba mész akkor kéntartalmú krémet kifejezetten a rühek ellen tudnak kikeverni ott helybe, de folyadékot is tudnak neked kikeverni, nomeg ott a gyári Novascabin emulzió is. Ezekkel már nekem sikerült kiirtanom őket de nagyon nehéz írtani őket. Ha nem hiszed majd rájössz...
Mert gyorsan eltűnnek a bőrödről a piros pontok... de ugye a petéket szerintem nem mindig irtsa ki. Sőt nagyon könnyen visszafertőződhetsz mert a lakást sem egyszerű fertőtleníteni.

De nagyon fontos hogy a ruháidat, mindent is fertőtlenítsd! Ezt nem a folyadékkal kell megtenni mert a Novascabin csak a bőrből öli ki őket, a ruhákból nem!! 

A rühatka kb 7 nap alatt elpusztul hogyha nem kap enni. Tehát ha 7 napig elhagyod a lakást, pl szállodába mész akkor kipusztulnak a lakásodból.
Amúgy -20 és 60 celsius fok között  is simán éldegélnek. A tartós 60 fok fölötti hőmérséklet már megöli őket.

Tehát a 40 fokos mosást túlélik.... legalább 60 fokkal  de inkább felett át kell mosni mindent, vagy 3-4 napra berakni a mélyhűtőládába. Amit nem tudsz mosni azt vasald át minnél forróbb és gőzölős vasalóval. A bútorokat ne porszívózd mert a rühatkák sok porszívó szűrőin átjutnak és szétfújja őket a lakásban. A porszívózsákot is mosd ki, dob ki, cseréld ki, a porszívó szűrőit is mosd át ha lehet. 
De a legegyszerűbb ha a porszívót 1 hétig be se kapcsolod hogy elpusztuljanak a benne lévő atkák!!
A bútorokat ilyen gőztisztítóval érdemes átgőzölni. Gőzmop, gőzpingvin, takarítógép, vagy akár a vasaló is, jó forró és sűrű gőzzel át kell gőzölni őket mert a forró gőz is megöli őket.

A tárgyakat amiket nem lehet kimosni, és sem kifőzni, azokat sűrű és tömény hypóval, domestossal stb tehát jó erős klórral, savval kell kezelni, vagy egyszerűen nem hozzányúlni 1 héten keresztül... :-)
Mert a szakirodalom szerint ha pl egy kabát fertőzött akkor 3 nap után kihalnak belőle az atkák. De ez a tapasztalat szerint nem igaz. 7 napon át ha hozzá se nyúlsz akkor talán már nincs benne élő és fertőzőképes atka!!


Szóval a RÜH egy régi letűnt betegség ami ismét terjedőben van. Sok bőrgyógyász elsőnek fel se ismeri, hisz pl egy gyógyszerallergia is tud hasonló tüneteket produkálni. 
De a fürdés utáni, éjszakai viszketés esetén rögtön gondolj rühatka fertőzésre.

Sok sikert az írtásához! És ne feledd, ha már terajtad vannak és látszanak a tünetek... akkor az összes családtagodon is vannak már csak még nem biztos hogy látszik.

Sok sikert a RÜH irtásához!

Ui: én is elkaptam de kiírtottam!


Várok kommenteket (nem kell regisztrálni, névnélküli) ahol szintén a rühatkás emberek írhatják le kérdéseiket, tapasztalataikat egymásnak. A kommenteknél a "betöltés" vagy hasonló gombra kell kattintani hogy látható legyen a többi, legfrissebb komment is.

2021 újdonság: én is a saját bőrömön megtapasztaltam hogy érzem hogy valami mászik rajtam de nem látom, vagy látom hogy nagyon apró fehér valami.  Viszketést is okoz. 
Madártetűatka ugyanis rámászik az emberre és meg is csípheti, sőt akár hosszútávon is élhet az emberen.
Akinek van otthon csirkéje vagy bármiféle madara akkor Őnáluk elsősorban erre kell gondolni, vagyis a dermanyssus gallinae atkára. Mászás, viszketés érzés, valós sajnos, de nembiztos hogy rüh.
Bőrgyógyászok még jobban benézik mint a rühösséget vagy keverik. De itt egy esettanulmány hogy emberen is előfordulhat:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4289507/

Madarakból kiirtani lehetetlen annyira immunis már mindenre, de embernél azért megoldható, azzal kell kezdeni hogy madarak közelébe nem megyünk és mindent átmosunk.